Obrázky

Čínská dietetika na českém talíři

hovězí vývar tofukachna

V čem je čínská dietetika jiná než nekonečná řada receptů a nabídka jídel, která se na nás valí ze všech stran? Stále se mi vkrádala myšlenka, proč většina z nás neustále hledá nové kombinace potravin, nová jídla, nové suroviny, neobvyklé chutě, s každým časopisem či pořadem o vaření očekáváme něco zázračného?…Co nám chybí? Poznávat nové věci je přirozené a prospěšné, ale my nehledáme pokrmy a způsoby stravování v zájmu našeho zdraví. Očekáváme písemnou omluvu našeho konání ve smyslu „co je psáno, to je dáno, dovoleno“. I přes nevhodnost surovin a přípravy pokrmů tak bezmyšlenkovitě uspokojujeme

naše pošramocené chutě, zajídáme stres, smutek, nedostatek lásky, utišujeme duši. Jíme na ulici, jíme v davu či s davem, jako příslušnost k určité značce, jíme při chůzi, jsme ovlivněni reklamou a modní vlnou, jíme tajně, jsme líní a pohodlní věnovat čas kvalitě, rychle uspokojujeme svou nutkavou potřebu umlčet „hlad“, sami se odměňujeme, někteři zajídají nudu, už od dětství jsou děti umlčovány suchým rohlíkem…. Když se chystáme vložit sousto do úst, zkusme se sami sebe zeptat „proč?“

Byli jsme obdařeni chutí i rozumem. Jídlo je a mělo by být požitkem, jen si každý ono požitkářství představuje jinak. Jak si ale můžeme myslet, že si užíváme, dopřáváme a děláme sami sobě radost jídlem, které způsobí zdánlivé krátkodobé „blaho na duši“, když se zároveň obelháváme? Poznáme to podle opětovného poklesu naší mysli a dalším nezvladatelným přívalem chuti „na něco dobrého“.

A zde právě přichází na řadu rozum. Přirozená strava z kvalitních chemicky nedochucovaných potravin Vám přinese požitek, radost i příval energie a postupně Vás zbaví nutkavých chutí, neboť tělo nebude muset vysílat své signály „něco mi chybí“. Je ale důležité, aby každé jídlo bylo vhodně a plnohodnotně sestaveno dle ročního období, termodynamiky surovin, případně na míru pro danou osobu a obsahovalo nejlépe od každé chuti svůj díl. A to je právě krása a harmonie čínské dietetiky.

 

Česká kuchyně pod drobnohledem  čínské medicíny, aneb

Co kdyby  měla Magdalena Dobromila Rettigová šikmé oči ….

 

Vlajkovou lodí na menu sestaveném paní Magdalenou Dobromilou Rettigovou by jistě mohla být například pečená kachna se zelím a knedlíkem a slavnostnímu nedělnímu obědu by pravděpodobně předcházel hovězí vývar s játrovými knedlíčky. Nyní si oba pokrmy rozebereme „po čínsku“.

Kachna

povaha neutrální, chuť sladká a slaná, doplňuje yin,

zpevňuje slezinu a odvádí vlhkost

Kmín

povaha teplá, chuť ostrá, rozhýbává a doplňuje qi (je

aromatický)

Sůl

povaha neutrální, chuť slaná, harmonizuje střední zářič, zvlhčuje

Zelí

povaha svěží, chuť sladká, pročišťuje horkost, uvolňuje močení

Cibule

povaha teplá, chuť ostrá a hořká (vařením sládne), doplňuje yang, přeměňuje tan

Mouka

povaha neutrální, chuť sladká, zvlhčuje, zahleňuje

Jablko (v případě, že přidáváme k zelí)

povaha svěží, chuť sladká a kyselá, pročišťuje horkost, doplňuje yin

Červené víno

povaha teplá, chuť sladká a kyselá, doplňuje qi a krev, doplňuje játra a ledviny

(alkohol zahřívá)

Pečením se původně neutrální kachna dostává povahou do plusu, ale protiváhou je svěží zelí (případně s jablkem), u kterého se povaha vařením příliš nezmění. Aromatický kmín a cibule pomáhají přeměnit tan. Podtrženo a sečteno, o pečené kachně se zelím lze říci, že zejména doplňuje yin, zpevňuje slezinu a odvádí vlhkost. Pouze příloha v podobě knedlíků (bramborových v našem případě) nás více zatíží – dodává yin (matérii) a zvlhčuje. Ale není to tak zlé, co myslíte?

 

 

 Zato hovězí vývar s játrovými knedlíčky je přímo

požehnáním pro naši slezinu.

Hovězí (vývar je stravitelnější než maso)

povaha teplá, chuť sladká, zpevňuje slezinu, doplňuje

žaludek, doplňuje qi a krev

Vepřová játra

povaha neutrální, chuť sladká a slaná, doplňují krev, zahřívají

střed, doplňují játra

Kuřecí prsa

povaha teplá, chuť sladká, doplňují slezinu a žaludek,

zahřívají střed, doplňují qi, krev a esenci

Vejce

povaha neutrální, chuť sladká, doplňuje qi a krev, tiší plod

 Pepř, koření

povaha horká, chuť ostrá, doplňuje a rozhýbává qi, zahřívá střed

Sůl

povaha neutrální, chuť slaná, harmonizuje střední zářič,  zvlhčuje

 

Mrkev

povaha neutrální, chuť sladká, doplňuje játra, prospívá očím, vysušuje vlhkost a zpevňuje  slezinu

Petržel

povaha teplá, chuť ostrá a sladká, otevírá povrch, odstraňuje škodlivý chlad

Celer

povaha svěží, chuť sladká a ostrá, pročišťuje horkost, harmonizuje střed, odstraňuje vlhkost

Cibule

povaha teplá, chuť ostrá a hořká (vařením sládne), doplňuje yang, přeměňuje tan

Česnek

povaha teplá, chuť sladká a ostrá, zahřívá střed, doplňuje žaludek, odstraňuje vlhkost

I přes skutečnost, že pojivem u játrových knedlíčků je nepříliš prospěšná mouka,

hovězí vývar mocně doplňuje slezinu a žaludek, doplňuje krev a qi, zahřívá

střed a prospívá očím. A také je velmi chutný :).

 

Závěrem se s vámi chci podělit o tip na pokrm (jak k snídani, tak během dne), který opakovaně získává přední místo na pomyslném žebříčku  nejchutnějších jídel.

Jmenuje se Pikantní zeleninová pánev s tofu.

• Je posilující a lehce osvěžující

• Vytváří qi a šťávy

• Vhodné při qixu

• Při suchosti snížit dávku či vynechat čili a pórek

Ingredience: sezamový olej, mrkev nebo fenykl, pórek, sůl, citron, kurkuma, tofu,

pepř nebo čili, sojová omáčka.

V horké pánvi nebo woku rozehřát sezamový olej, osmažit nadrobno nakrájené mrkve či fenykl, kolečka pórku, přidat sůl, trošku citronové šťávy, kurkumu, tofu nakrájené na kostky a společně smažit 1 až 2 minuty, dochutit pepřem a čili.  Přikryté pokličkou dusit zhruba 5 minut a pokapat sojovou omáčkou.  Hodí se k prosu či rýži (Barbara Temelie, Beatrice Trebuth – Kuchařka podle pěti elementů).

 

Několik pravd, které všichni dobře známe, ale přesto je při jídle dodržuje jenom málokdo. Při jídle bychom se měli věnovat jídlu.

Neměli bychom číst noviny, ani sledovat TV, a už vůbec ne se hádat s partnerem.

Každé sousto řádně rozžvýkat a během jídla, ani po něm, příliš nepít.

 

Od paní Rettigové pro dnešek vše.

Hubnutí pomocí akupunktury

vmjFbcvIJPStOgXrGJqF7OqeImgAi0EcvFxgYPPjSI8&width=341

Tradiční čínská medicína působí na člověka pomocí různých léčebných metod. K hubnutí se ponejvíce využívají tři z nich – léčebná dieta, bylinná terapie a akupunktura.

Na uchu jsou dva důležité body, z nichž jeden ovlivňuje pocit žízně a druhý pocit hladu. Do těchto bodů je nejlepší zavést trvalé jehly, které v nich působí dlouhodobě. Jehly ovlivní nejen pocit hladu a žízně, ale působí i na vodní hospodářství a na zapracování tuků a cukrů. Na uchu také na…jdeme body na celkovou psychickou podporu.
Klasickou tělovou akupunkturou dokážeme stimulovat činnost sleziny a žaludku a v kombinaci s elektroakupunkturou selektivně ovlivnit jehlami i určité partie těla, boky, pas, stehna hýždě.

Ideální je akupunktura po 14-ti dnech doplněná rozumnou dietou a případně lymfatickými masážemi. Po klesnutí hmotnosti je třeba ji stále udržovat a kontrolovat příjem potravy.

Bylinnými prostředky se reguluje jak metabolismus tuků, tak obsah tekutin a tok lymfy. Také je dobré celkové zklidnění a případně utlumení pocitu hladu pomocí bylin či homeopatiky.

Důležitá je i doba, kdy se rozhodnete hubnout. Nejlepší je Jaro.

Před vlastní akupunkturou provádíme celostní vyšetření, abychom zjistili, zda klient nemá nějaké závažné onemocnění. Doporučíme stravovací režim a aplikujeme jehličky. Nebojte se, nebolí to.