Centrum tradiční čínské medicíny

+420 732 278 761

Ing. Petra Kučerová

Dobrý den,

dovolte mi, abych Vás přivítala na stránkách Centra Tradiční čínské medicíny Duhový lotos.
Jmenuji se Petra Kučerová, mám 53 let a narodila jsem se ve znamení Vah, dle čínského zvěrokruhu  ve znamení Kohouta.

Po dokončení Gymnázia v Přerově jsem vystudovala VUT Fakultu elektrotechnickou v Brně. Dlouhou dobu jsem tuto volbu považovala za největší chybu v mém životě, protože jsem vždy toužila po medicíně. I jedno z mých prvních zaměstnání bylo svázáno s medicínou. Pracovala jsem ve firmě Siemens v divizi medicínská technika. Později jsem si nicméně medicínský handicap vynahradila a s o to větší vervou jsem se pustila do studia Tradiční čínské medicíny na 1. škole Tradiční čínské medicíny v Praze www.tcm.cz . Jako obor jsem si zvolila akupunkturu. Bylo to jako otevřít dveře a vejít do pokoje, kde je tisíce dveří, které čekají na otevření.

„Život je někdy velmi skoupý, uplynou dny, týdny, měsíce a roky, aniž člověk zažije něco nového. Ale pak se otevřou dveře a dovnitř se vřítí lavina. V jednu chvíli nemáte nic, a najednou máte tolik, že nestačíte zírat.“

Paulo Coelho

Studium TČM je poměrně široká oblast vědění. Komplexní vzdělání v oblasti TČM zahrnuje učení o pěti prvcích, teorii Yin a Yangu, učení o orgánech zangfu, teorii krve, tělních tekutin a energie, teorii drah, teorii mentálních aspektů pěti duší, teorii příčin vzniku nemocí, porozumění vazbě psychiky a fyzické nemoci a další. V rámci studia jsem pronikla do diagnostických metod palpací, dotazováním a do diagnostiky z jazyka. Velice důležitá a nutná oblast bylo studium západní medicíny a také studium anatomie.
Jako výborný nápad mi přišlo povinné absolvování masérského kurzu a návazně studium čínských masáží Tuina.

Za co jsem vděčná studiu čínské medicíny, je seznámení s Čínou. V rámci posledního ročníku studia jsem měla možnost navštívit tuto zajímavou a pro mě fascinující zemi osobně. Strávila jsem několik týdnů ve městě Tianjin, kde sídlí Univerzita tradiční čínské medicíny a Fakultní nemocnice. Studijní stáž byla zaměřena na výuku fytoterapie, akupunktury a masáží Tuina. Do Číny jsem se vrátila v rámci několikatýdenní stáže znovu , tentokrát do města Nanjing , který je vysokou kvalitou výuky na místní Univerzitě TČM a ve Fakultních nemocnicích proslulý.

Nesmím zapomenout na nedílnou součást čínské kultury, kterou je tai chi.
Taoistické tai chi provází můj život už  přes 20 let. Začala jsem cvičit v Rosicích u Brna , kde svou první skupinu otevřelo Sdružení taoistického tai chi v ČR. Nejdříve samotné cvičení a pak i celá filosofie této organizace mě naprosto uchvátily. Především myšlenka dobrovolnictví a soucítění. Do loňského roku jsem pomáhala ve Sdružení mnoho let jako instruktor, vedla jsem několik pokročilých skupin . V době civilizačních chorob, stresů, extrémního psychického zatížení, v době kdy se nesmírně rychle vyvíjejí informační technologie, kterým nefandím, je pro mě tai chi stále aktivitou, která mě vede ke klidu, pohodě a k pocitu spokojenosti. www.taoist.cz

V roce 2021 jsem dala šanci nové aktivitě a začala cvičit Iyengar jogu v Brně v Yoga a Rehayog centru MUDr. Jana Černého. Zatím ji poznávám, ale moc se mi líbí tento druh jogy pro její flexibilitu. kdy mohu cvičit i lidé, kteří nejsou zrovna v kondici. Cvičení má rehabilitační účel stejně jako taoistické tai ci.

V současné době pracuji jako Praktik TČM v Brně v Centru TČM DUHOVÝ LOTOS . Podílím se na výuce laické veřejnosti, pořádám několikrát ročně přednášky na téma Tčm.

V loňském roce jsem společně se svou dcerou fyzioterapeutkou Eliškou Kučerovou absolvovala náročný kurz rehabilitačního trenéra. Získané znalosti a dovednosti se úžasně propojují s informacemi z jogy , tai chi i TCM.

Spolupracuji s významnými lékaři – s MUDr. Martinem Zahradníkem v oboru ortopedie a s MUDr. Zuzanou Vančuříkovou v oboru pediatrie, fytoterapie a homeopatie.

Moje vzdělání a odbornost:

- Jazykové gymnázium Přerov, státní jaz. zkoušky RJ, NJ, AJ
- VUT Brno
- 1. škola Tradiční čínské medicíny Praha ukončená závěrečnou zkouškou z čínské akupunktury, dietetiky, diagnostiky jazyka, pulzu a západní medicíny
- Dornova metoda a Breussova masáž - Inprov Brno
- Baňkování - Inprov Brno
- Taping - Inprov Brno
- rekvalifikační masérský kurz akreditovaný MŠMT ČR - Masérská škola Mgr. Romana Šimáčka Brno
- seminář čínské léčivé byliny - MUDr. Vladimír Nachatoj - 1. škola TČM Praha
- reflexní terapie - reflexologie pohybového aparátu - Inprov Brno
- reflexologie vnitřních orgánů - Inprov Brno
- Pulsová diagnostika - 1. škola TČM Praha
- Aurikuloterapie - 1. škola TČM Praha
- Diagnostika jazyka - 1. škola TČM Praha
- Tuina masáže - 1. škola TČM Praha - Inprov Brno
- Terapeut biorezonanční medicíny
- Praktik tradiční čínské medicíny - soukromá praxe od roku 2011
- Rehabilitační trenér - akreditační kurz Vital institut Brno 2023                                                                       -člen Komory TČM Praha

atd.