Centrum tradiční čínské medicíny

+420 732 278 761

"DETOX" ANO ČI NE?

Blíží se jaro a to je pro spoustu lidí signálem k detoxikaci. Otázka, kterou kladete, často zní: Potřebuji detoxikaci? Kdy začít, jakou formu zvolit?

            Jestli potřebujete detox nebo ne, to je opravdu otázka. Pod slovem detoxikace si představuji nějaké čištění. Ale čeho? A to je individuální. Podle toho jaké máte potíže, se podle čínské diagnostiky dá určit, které orgány máte v nerovnováze. A ta nerovnováha nemusí znamenat, že je orgán zatížen toxiny, těžkými kovy, parazity, viry apod. Taky může být oslaben a detoxikací mu ještě víc můžete dát zabrat a tím si nerovnováhu ještě prohloubit. Takže mně se víc než detoxikace líbí slovo podpora.

            Dle mého názoru je nejbezpečnější varianta řídit se dle TCM ročními obdobími. Bude jaro, tzn. blíží se období jater a žlučníku. Ptejte se, co můžete pro tyto dva orgány udělat. Tím, že játra podpoříte, pomůžete jim i se čistit. Proč byste to měli dělat? A tady bohužel padá to, čím jsem chtěla začít, tj. že když člověk dobře jí, dost spí, má dostatek pohybu, moc se nestresuje a nemá žádné rapidní zdravotní problémy, že se detoxikovat nepotřebuje. Myslím si, že v současné době a situaci potřebují posílit a lehce vyčistit játra nás všech. Moje určitě. Když pozoruji , co se kolem děje (nebudu to komentovat), cítím , že moje odolnost vůči stresu lehce klesá, že emoční zátěž vystrkuje růžky. Špatná psychika se může chovat taky jako toxin!

Proč teď? Třeba proto, že někdy a někde prostě začít musíte. Játra jsou první na řadě, jsou znamením jara, růstu, můžou třeba za to, jak odoláváte stresu, s játry souvisí stav a kvalita krve, míchají se do vašich bolestí hlavy, bolestí v podžebří, do trávicích potíží, nadýmání, ženy zlobí při menstruacích, mluví do závratí, mají vliv na oči, šlachy, vazy..atd.

Dobře, ale čistit nebo podporovat? Pokud víte o konkrétních zátěžích, pokud holdujete alkoholu, jíte větší množství prášků, antikoncepci, máte za sebou antibiotika…pak více čistěte, játra i krev. Zlehka a ne moc dlouhou dobu. Ale jak říkám, mně se víc líbí slovo podpora. Čím čistit i podporovat zároveň: můžete přijít na Bicom, který umí zjistit, jak na tom Vaše játra jsou a přizpůsobit programy konkrétně Vašemu stavu, z doplňků doporučuji houbu Reishi, její účinek směřuje na játra a na srdce. Dostanete ji už i v lékárně v různé formě, ale pozor, není Reishi jako Reishi. Je třeba dívat se na čistotu, obsah účinných látek a tím přizpůsobit dávkování. Doporučuji Reishi od MRL nebo Mycomedica. Přidejte čajíčky: kopřivu, lymfatický čaj (Grěšík, Ryor), jaterní čaj od Janči. Můžete na podporu přidat jaterní tinkturu od Grešíka nebo vyloženě jaterní detox od Yaomedica. 

            A všechno by mělo mít hlavu a patu. Nemíchejte hrušky s jabkama. Pokud chcete vyčistit játra plus i střeva, tak jedno po druhém. Pokud chcete opravdu čistit souběžně celý trávicí trakt a k tomu se stabilizovat, tak doporučuji oleje DoTerra (balíček Cleanse and Restore kit - dražší pravda, ale vyplatí se). Pokud k tomu chcete zhubnout, je dobré důkladněji promyslet změnu jídelníčku. Někdy si něco zakázat, ale spíš většinou něco přidat.

Co člověk , to varianta detoxikace. Pamatujte: nikdy není jedna věc vhodná pro všechny.

Takže milí moji, začněme tím jednoduchým:

            1. snažte se zdravě stravovat, přemýšlejte o tom, co jíte, kde to kupujete a nevymlouvejte se, že zdravá strava je drahá. Naopak, všem vždy říkám, že strava je nejlevnější léčivo. Vždyť nepotřebujeme tolik… Předpěstujte si řeřichu a jiné bylinky, nechte ledasco naklíčit. Vyhoďte na měsíc lepek, mléko, omezte cukr. Šáhněte po proteinových tyčinkách, když to nejde bez sladkostí. Zařaďte zelené potraviny typu chlorela, ječmen či spirulina. (více o potravinách viz.další příspěvek). Pokud nežijete proto, abyste jedli, najděte si info o sirupu Neera (http://www.neera-detox.cz) a na 3 až 10 dní zkuste držet půst s tímto doplňkem. Je to přírodní, detoxikační, jemné…Pokud chcete jít do nějaké diety, nastudujte si pečlivě, na co všechno má dieta vliv a jak dlouho je vhodné ji držet! Líbila se mi slova paní L.Kořínkové, když přišla se svojí dělenou stravou: stačí v podstatě vyloučit sladkosti, snížit přílohy, přestat pít alkohol ( což nám sedí k játrům) a zhubnete.

            2. Když k tomu přidáte trochu toho pohybu navíc, zhubnete snázeji. A zase..pohyb je zadarmo! Chůze je zadarmo, běh je zadarmo, na jogu, taichi nepotřebujete nic. A jaký pohyb se hodí k detoxu jater? (viz. další příspěvek)

            3. Snažte se chodit před 22 hodinou spát. Pamatujte, že co naspíte do půlnoci, je to hlavní. Před spaním nelustrujte mobily(nejen proto,ať se nevztekáte,ale kvůli modrému světlu, které ruší), ale něco si přečtěte u žlutého světla. Poslouchejte hudbu. Pro kvalitní spánek si uvařte meduňku, třezalku (pozor ne při antidepre.)  

Všechny přípravky plus dobré rady, pokud o ně budete stát, jsou k dispozici v Duhovém lotosu. Pište si o podrobnosti, budu se snažit odpovídat.

Pravidlo nad pravidla: všechny varianty detoxu dělejte jemně, krátce, s rozmyslem. Více podporujte. Co sedí sousedovi, nemusí sedět vám, na světě je mnoho variant.

A úplně nejhlavnější…žádný zásah do života vás nesmí ještě více vystresovat!